Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Превземено од Вартон Списание.

Астронаутот Гарет Рејсман ENG90 W90 зборува за неговото извонредно патување од Вартон до вселената, работејќи со Елон Маск, како и за својата најнова авантура - професор по астронаутичко инженерство.

Изгледаше како сцена од безброј научни трилери - астронаут заробен во вселената. Но, за Гарет Рејсман ENG90 W90, ова не беше сцена од холивудски блокбастер. Астронаутот на НАСА беше во мисија на вселенскиот шатл Атлантис во 2010 година и се качи на крајот од роботската рака на Меѓународната вселенска станица. Цели два часа после маратонскиот седумчасовен од низ вселената, се случи прекин на електричната енергија и го остави заглавен надвор. За да биде ситуацијата уште полоша, сонцето и месечината беа надвор од очите; Рејсман бил опкружен со најдлабокото црнило што некогаш го видел. Неговата реакција: Не добиваме пауза многу често во животот, па си мислев Ова е убаво", се сеќава Рајсман, во разговор со деканот на Пен инженеринг, Виџај Кумар, на Виртон Глобалниот форум во Нов Јорк во јуни. Се што можев да видам, рече тој, беше неговиот командант низ прозорецот кој правеше смешни гестови за да го смири.

Тоа, накусо, е Рејсман - некој кој, и покрај сите свои достигнувања, не го изгубил чувството на љубопитност за универзумот околу нас, но и смислата за хумор дури и кога летал беспомошно над Земјата.

Во текот на повеќе од една деценија со НАСА, 50-годишниот Њу Џерси учествуваше на сите три преостанати шатлови. Во 2011 година, тој се приклучи на SpaceX, на крајот стана негов директор за вселенски операции, и тесно соработуваше со основачот (и колегите Whartonite) Елон Муск. Претходно оваа година, Реисман ја објави својата најнова авантура - да се приклучи на факултетот на Универзитетот во Јужна Калифорнија како професор по астронаутичко инженерство, а истовремено презеде а и високи советодавни улоги во SpaceX. Списанието Вартон успеа да добие интервју со Рејсман облечен во неговата сина облека од НАСА - по неговото појавување на Глобалниот форум.  На интеревјуто се разговараше за неговата успешна транзиција од вселената до земјата и неговите мисли за нашата (не толку далечна) иднина.

Вартон списание: Вие сте еден од 536-те луѓе кои патувале во вселената. Можете ли да зборувате за тоа од каде таа желба за да одберете исклучителна и тешка професија?

Гарет Рејсман: Луѓето ме прашуваат дали отсекогаш сакав да бидам астронаут, а одговорот е да. Но, јас никогаш не мислев дека тоа ќе биде можно. Бев зависник од рана возраст, и сакав математика и физика и сè што требаше да направам за да се најдам во вселенската програма. Но, имав мајка која се плашеше да лета. [Се смее] Когаи кажав дека размислував да се приклучам на Националните водухопловни сили во ресторанот во Маракеш во Фили на родителски викенд - таа се исплаши.

За време на мојата петта година (бев вклучен во петгодишна програма М & Т [Џером Фишер за менаџмент и технологија]) сватив дека не сите астронаути се тест пилоти на воените сили и дека можеби постои друга патека која подобро би функционирала за мене.  Тоа беше мојот "eureka" момент. Отидов во книжарницата и најдов плакат од фотографијата на Аполо 8 на Земјата која ја направи [астронаутот] Бил Андерс. Го ставив тоа над моето биро како потсетник на тоа што сакам да станам после целата оваа напорна работа. Реков еден ден ова ќе го закачам во Џонсон вселенскиот центар, и го направив тоа. Ја однесов во SpaceX и еден ден, Бил Андерс дојде на турнеја. Му ја покажав својата слика на ѕидот, му ја раскажав цела оваа приказна, и тој рече: "Ах колку симпатично". Тој ја потпиша за мене. Сè уште ја имам.

Вартон списание: Какво беше чувството кога ја гледавте Земјата од вселената за прв пат?

ГР: Мојата прва мисија, јас бев на Endeavor и имаше само еден прозорец долу. Станува збор за големината на една чинија. Имаше толку многу работа да се стори што веднаш почнав да работам. Помина половина час а потоа видов бледосин сјај којшто доаѓаше од аголот и сфатив: "О леле, тоа е Земјата, треба да одам да го гледам". Очекував ова да биде навистина трансформативно, па паузирав, ги затворив очите, се подготвувив и лебдев до тој прозорец. Погледнав надвор и најдобриот начин на кој би можел да го опишам тоа што го чувствува тоа е "Мех". [Се смее] Реалноста беше разочарување. Имаше бои на Земјата, кафеави, сини и зелени, но само на некои од видеата што ги имаме сега, можете да ги видите аурорите и сите оние прекрасни светлосни емисии кои доаѓаат од вселената. Подобро е од она што може да се види со голо око.

Вартон списание: Дали беше вашиот прв spacewalk беше повеќе од "wow" момент?

ГР: Многу повеќе. Ти си абсорбиран во таа огромна топка од шлем, и тоа искуство е всушност големо. Постои нов прозорец на меѓународната вселенска станица наречена Купола, и им кажуваме на сите што не прават spacewalk дека погледот од Купола е исто толку добар. Тоа е прекрасна купола, тоа е вид на 360 степени поглед, и тоа е спектакуларно. Сепак не може да се спореди со вистински spacewalk, но не кажувајте на никого. [Се смее] Она што е навистина импресивно не беше гелдањето надоле, туку гледањето во хоризонтот. Ја гледате онаа тенка сина линија што ја одвојува осветлената Земја од црнилото на просторот, а тоа е атмосферата, тоа е целиот воздух што го дишеме. Во споредба со дијаметарот на Земјата, тоа е мало. Изгледа толку неверојатно кревко. И сите црни работи се вакуум, нели? Изгледа дека ветрот може да дојде и да го отстрани сето тоа. Страшно е. И сфаќате колку сме конечни, и колку несвесно можеме да уништиме се. Кога го гледаме небото и океаните, тоа не изгледа огромно и неограничено. Изгледа како нешто што ние како човечка раса можеме да го уништиме.

Вартон списание: Ние тежнееме да ги гледаме астронаутите како природни лидери. Дали е тоа улога што сте ја развиле природно или вештина што сте ја развивале?

ГР: Лидерството е многу важно. Тоа е нешто што го практикуваме, нагласуваме и начин на кој размислуваме. Но, следењето е нешто за кое не се зборува. Во секоја добра организација, има повеќе следбеници отколку лидери. Добрите следбеници се често многу поважни од еден добар водач на врвот. Како екипаж на вселенската станица, навистина е важно да се биде добар следбеник. Сакате да бидете компетентни во својата работа, да имате некое чувство за само-управување. Ние го практикуваме тоа како астронаути кога ја правиме обуката за преживување. Многу е важно кога ќе се разбудите наутро, да бидете подготвени и да одите кога групата е подготвена да замине. Вие несмеете никогаш да бидете оној на кој сите чекаат. Кога водиш, водиш со пример, за да мотивираш, а не да речеш "јас сум шеф". Треба да бидеш спремен да работиш потешко од сите, мора да бидеш спремен да ги направиш работите што никој друг не сака да ги направи. Еден од најдобрите примери за добро лидерство беше во обуката за преживување. Тогаш пилотот на италијански воздухопловни сили беше лидер. Тој прв стануваше во утринските часови, го набљудуваше нашиот пат за тој ден. Пред да се разбудиме, тој веќе беше остварил околу половина од своите тековни активности. Тој беше, исто така, последниот што заспиваше.

Вартон списание: Што кога кризата удира, на пример заглавувањето на механичката рака за време на вселенското летало?

ГР: Не можете да имате фокус група тогаш се разбира. Во моментот, не чувствував никаква непосредна опасност. Но, мојата мобилност беше ограничена. Знаев дека ако нешто тргне наопаку, ако се појави  дупка во мојот костим или откаже некој од системите на костимот, ќе морам брзо да се вратам во летолото. Бидејќи бев далеку, немаше да успеам. Тоа беше многу вознемирувачко. Таму морав да бидам околу 45 минути.

Вартон списание: Веројатно се чувствува како часови.

ГР: Се чувствува како навистина долго време.

Вартон списание: Кога сте биле во SpaceX, работевте со НАСА за да го сертифицирате вселенското летало Змеј 2. Кои се разликите во културата помеѓу двете организации и како им помогнавте поефикасно да работат заедно?

ГР: Во овие организации има многу различни култури и беше предизвик да ги натерате да работат заедно. Но, тоа што што го направија беше големо,придобивките беа огромни. Во ретроспектива, двете организации сфатија дека станале подобри. SpaceX е старт ап со ДНК на Силиконската долина, со желба се да се прави поинаку и поефикасно. Елон (Моск) ни кажуваше за нашата работа, секој ден, со цел да се најдат нови начини за да се подобрат работите. Тоа е многу поинакво од пристапот во НАСА, каде што постои загриженост дека ако одите премногу брзо, би можело да биде опасно, дека може да се воведе ризик. Тоа што мислам дека научивме едни од други е да ги применуваме добврите нешта од двете култури. 

Вартон списание: Вашиот најнов предизвик е во академијата. Зошто сакавте да станете професор?

ГР: По седум години поминати во SpaceX, дојдов до точка каде што мислев дека имавме навистина добар тим, па имав можност да заминам без да не загрози ништо. USC дојде заедно со понуда што не можев да ја одбијам. Ова е многу возбудливо време, бидејќи бизнисот е во подем. Кога бев додипломски студент на Пен, немав можност да добијам работа за дизајнирање на вселенски бродови. Денес ситуацијата е сосема поинаква. SpaceX го прави Змејот, го имате Боинг на CST-100, Локхид го гради Orion, Virgin ја гради SpaceShipTwo, Blue Origin ја гради Новата Шепард. Тоа ќе расте само додека одиме напред. Ќе има потреба од инженери кои можат да направат човечки вселенски летови. Еден совет што ми беше даден пред многу години беше да бидам во индустрија која расте и да бидам нејзината стручност. Тоа е токму тоа што правам сега во USC.

Вартон списание: Се чини дека индустријата се префрли од истражување на вселената до патување низ вселената.

ГР: И користење. Мислам дека Џеф Безос сака да ја пресели тешка индустрија во вселената за да можеме да ја исчистиме Земјата. Има и мисла за истражување заради опстанокот како вид. Начинот на кој Елон го опишува тоа е дека во моментот имаме хард диск без резервна копија. Ако нешто се случи со овој хард диск, ги губиме сите наши податоци. Но, ако имаме резерви, самоодржливо присуство на друга планета, тогаш имаме backup. Значи идејата за колонизација на патувањата и просторот како стратегија за опстанок е огромна.

Вартон списание: Можете ли да споделите некои искуства од вашето време во Вартон што сте го носеле со вас низ годините?

ГР: Има две работи - еден е часовите што ги зедов во науките за носење одлуки (статистика). Бидејќи навистина се сведува на тоа кога зборуваме за човечки оперативни вселенски летала. Како луѓето донесуваат одлуки, како обработуваат информации. Научив многу од тоа како некогашен додипломец во Вартон. И тогаш статистиките беа исклучително важни со "Дали е ова безбедно?" Или "Треба ли да додадеме вишок на ова нешто, или треба да додадеме сигурност?" Овие часови по статистика на Вартон, треба да ги учат сите мои инженери. Мислам дека навистина ќе имаат корист од тоа.

Вартон списание: Некоја последна мисла со која би сакале да завршите?

ГР: Би сакал да завршам со благодарност на некои луѓе кои беа навистина влијателни од моето време на Пен Универзитетот. Еден од нив е Вилијам Хамилтон. Професорот Хамилтон беше креатор на програмата за М & Т и неверојатен ментор за мене. Сè уште зборувам со него. Истото важи и за Џо Бордона, кој во тоа време беше декан на Факултетот за Инжинерство. Овие двајца поединци навистина длабоко го обликуваа мојот живот - ниту една од работите за кои зборувам немаше да се случи ако не беше нивното влијание.

Вартон списание: Тоа е заедничка нишка меѓу луѓето кои постигнале успех - присуство на значајни ментори во нивниот живот.

ГР: И ако едно лице еден ден го рече тоа за мене, бидејќи сега сум професор во USC, тогаш јас сум ги остварил сите свои цели во мојот живот [се смее] Тоа е мојата цел сега.